Według najnowszych danych wstępnych GUS (za okres styczeń–wrzesień 2022 r.) wskaźnik wypadkowości przy pracy spada – wynosi 2,99 (3,23 w analogicznym czasie rok wcześniej). Wielu wypadkom wciąż można jednak zapobiec, m.in. ułatwiając pracownikom dostęp do środków ochrony indywidualnej (ŚOI, PPE). Sprawdź, jak automaty vendingowe poprawiają bezpieczeństwo pracy i obniżają ryzyko wystąpienia sytuacji groźnej dla zdrowia lub życia.
1. Dostęp do ŚOI 24 godziny na dobę
Maszyny vendingowe zapewniają każdemu pracownikowi stały dostęp do takich środków jak rękawice, maseczki, słuchawki wygłuszające czy okulary – zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Zamiast czekać na przydział od lidera, pracownik samodzielnie sięga po niezbędne akcesoria ochronne.
To zwiększa szybkość działania i bezpieczeństwo także na zmianach nocnych, gdy liczba personelu może być ograniczona. Ułatwia to również sprawną wymianę zużytych i nieefektywnych ŚOI, dzięki czemu masz pewność, że pracownicy są odpowiednio zabezpieczeni przez cały czas.
Spis treści:
- 1. Dostęp do ŚOI 24 godziny na dobę
- 2. Ograniczenie poruszania się po zakładzie
- 3. Kontrola wykorzystania PPE i dostępu do sprzętu
- 4. Ograniczenie błędów ludzkich
- 5. Więcej czasu np. na szkolenia
- 6. Większe zaangażowanie pracowników w bezpieczeństwo
- 7. Minimalizacja kontaktu fizycznego
- Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie? Postaw na automaty vendingowe
2. Ograniczenie poruszania się po zakładzie
Według ostatnich danych GUS: w chwili wypadku 38% poszkodowanych poruszało się po zakładzie pracy. Ustawienie maszyny vendingowej w pobliżu stanowiska eliminuje konieczność chodzenia po narzędzia lub PPE do magazynu czy oddalonych miejsc w fabryce.
To z kolei zmniejsza ryzyko zgubienia się lub celowego poruszania się w niedozwolonych miejscach (np. z ciekawości), a w konsekwencji – ulegnięcia wypadkowi.
3. Kontrola wykorzystania PPE i dostępu do sprzętu
Każda szafa vendingowa jest wyposażona w system rozpoznawania pracownika – najczęściej maszyna wymaga przyłożenia indywidualnej karty. Oprogramowanie zapewnia również dostęp do pełnych statystyk.
Dzięki temu szybko i sprawnie skontrolujesz stan zużycia konkretnych środków i unikniesz ewentualnych braków. Jednocześnie sprawdzisz, czy pracownicy poprawnie korzystają z PPE. Niestosowanie ŚOI nierzadko bywa jedną z przyczyn wypadku. Potwierdzają to przykłady opisywane przez PIP. Wśród powodów przedstawionej groźnej sytuacji na budowie znalazło się:
„Dopuszczenie poszkodowanego pracownika do pracy na budowie bez stosowania przez niego indywidualnego środka ochrony głowy. Brak hełmu ochronnego przyczynił się do powstania urazu głowy po upadku poszkodowanego na niższą kondygnację”.
Ale to nie wszystko, bo automaty wydające mogą również dystrybuować sprzęty i narzędzia robocze – także takie, do których dostęp powinni mieć jedynie pracownicy o konkretnych kwalifikacjach. Dzięki temu masz pewność, że sprzęt zostanie wydany dokładnie tej osobie, która powinna z niego korzystać.
4. Ograniczenie błędów ludzkich
Automatyzacja procesów to jeden z kluczowych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Nawet najlepszy pracownik ulega takim czynnikom jak zmęczenie, stres czy problemy rodzinne.
Dobrze zaprogramowany automat vendingowy BHP jest bezbłędny – np. korzysta z limitów, a także zawsze wyda konkretny sprzęt lub środek odpowiedniej osobie. Dzięki temu ograniczasz ryzyko pomyłki wszędzie tam, gdzie to możliwe.
5. Więcej czasu np. na szkolenia
Zastosowanie maszyn vendingowych oszczędza czas na powtarzalnych czynnościach, m.in. na wydawaniu, raportowaniu zużycia czy kontroli stosowania ŚOI i narzędzi roboczych. Dzięki temu liderzy mogą bardziej skupić się na tych zadaniach, które wymagają pracy człowieka. Należą do nich przykładowo:
- tworzenie programów oceny ryzyka;
- opracowywanie szkoleń BHP;
- realizacja angażujących kampanii informacyjnych;
- bezpośrednie rozmowy z pracownikami.
CIOP PIB przygotował Behawioralne metody poprawy bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach – poradnik dobrych praktyk. Przykładem działania prewencyjnego jest zastosowanie metody „5 minut dla bezpieczeństwa” – czyli krótkie rozmowy, podczas których personel omawia np. czynność wykonywaną od dawna pod kątem bezpieczeństwa i możliwych ulepszeń.
6. Większe zaangażowanie pracowników w bezpieczeństwo
Najnowsze dane GUS pokazują, że najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika – które może obejmować m.in. lekceważenie poleceń przełożonego na temat konieczności stosowania PPE.
Z psychologicznego punktu widzenia zwiększenie odpowiedzialności (np. właśnie poprzez samodzielny dostęp do ŚOI) może bardziej zachęcić go do przestrzegania ustalonych zasad, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo w pracy.
Potwierdzają to eksperci. A. Szkarłat w swoim artykule przyznaje, że „zaangażowanie pracowników i ich konstruktywny udział w działaniach na rzecz BHP” to jedna z trzech najważniejszych zasad, które wpływają na poprawę BHP w zakładzie.
7. Minimalizacja kontaktu fizycznego
Chociaż ten aspekt był szczególnie istotny podczas pandemii COVID-19, świadomość mechanizmów zarażania oraz ograniczenie kontaktu do minimum nadal są jednymi ze sposobów profilaktyki zdrowotnej.
Dzięki temu w trakcie sezonu chorobowego spada ryzyko absencji pracownika np. z powodu przeziębienia czy grypy. Automat BHP nie tylko ogranicza niepotrzebny kontakt fizyczny i wydaje PPE lub sprzęt pojedynczo, ale można go także łatwo utrzymać w czystości.
Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie? Postaw na automaty vendingowe
Maszyny vendingowe BHP to nowoczesny i efektywny sposób na to, by poprawić poziom bezpieczeństwa w firmie. Całodobowy dostęp do ŚOI, kontrola zużycia, ograniczenie poruszania się po zakładzie – to tylko niektóre korzyści płynące z jego używania.
Szukasz automatu vendingowego do swojej firmy? W CribspotⓇ dobierzemy odpowiedni model m.in. do wielkości zakładu, rodzaju potrzebnych środków czy sprzętu oraz indywidualnych wymagań.